Şaban oğuz
13 Takipçi | 1 Takip
Kategorilerim

Genel Ekonomi Haberleri

Yatırım Haberleri

Şirket Haberleri

Türkiye Ekonomisinden Haberler

Dünya Ekonomisinden Haberler

İnsan Kaynakları Haberleri

Başarı Öyküleri

Haber

Şehir Yaşamı

Günlük

İş Hayatı

Hayvanlar

Aşk

Diğer İçeriklerim (1366)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (13)
19 04 2008

Girişimci Nedir Kimdir ?

Girişimci; Toplumun gereksinim duyduğu, Ürünleri üreterek, Hizmetleri sunarak, Ticaret yaparak, maddi-manevi kazanç sağlamayı hedefleyen ve bu doğrultuda kendi işini kurmak için harekete geçen;

İş Fikrini gerçekleştirmek için, Araştırma, Planlama, Örgütlenme, Koordinasyon çalışmaları yapan, sonuçta gerekli bilgi-beceri, işyeri, eleman, ekipman v.b. girdileri ile finansman kaynaklarını, bir araya getirerek, Kendi işini kuran KİŞİDİR.

Diğer Bir Deyişle İse ;

Girişimciliği net bir tanımın sınırları içine yerleştirmek oldukça zor. İlk kez ortaçağda kullanılan bu kelimenin ‘entreprendere’ kökünden geldiği yani ‘iş yapan’ anlamına geldiği görülüyor. Bu tanım zaman içinde değişti, gelişti ve özellikle 20. yüzyılda daha çok risk alma, yenilikleri yakalama, fırsatları değerlendirme ve tüm bunların hayata geçirilme süreci olarak anlamlandırılmaya başladı. Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi girişimcilik sadece kişinin kendi işini kurması değil, mevcut işini revize etmesi veya yeni bir sektöre açılması olabilir. Örneğin, yıllardır sektörde olan bir malın üretimine geçilmesi bir girişimcilik örneği değil, fakat sektördeki diğer malı farklılaştırarak sunmak bir girişimcilik.

26335
0
0
Yorum Yaz